Soylu'ya 5 milyon dolar rüşvet verdiği iddia edilen ismin haberine erişim engeli
Haber
19 Ocak 2022 - Çarşamba 19:28
 
Soylu'ya 5 milyon dolar rüşvet verdiği iddia edilen ismin haberine erişim engeli
Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği, ismi Sedat Peker'in yayınladığı videoda geçen Nevzat Kaya'nın talebi üzerine bir dizi habere erişim engeli getirdi.
ASAYİŞ Haberi
Soylu'ya 5 milyon dolar rüşvet verdiği iddia edilen ismin haberine erişim engeli

Organize suç örgütü yöneticisi olduğu iddiasıyla yargılanan Sedat Peker'in yayınladığı videolarda hakkında iddialarda bulunduğu Nevzat Kaya'nın talebi üzerine iddialara ilişkin haberlere erişim engeli getirildi.

 

 

Peker, nisan ayında başladığı ifşaatlarda birçok önemli isme yönelik ciddi iddilarda bulunmuş, Türkiye aylarca Peker'in iddialarını konuşmuştu. Peker'in yayınladığı videolarda yer verdiği isimlerden biri de Nevzat Kaya'ydı.

 

 

Peker, uyuşturucu operasyonunda yakalanan Kaya'nın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun oğluna tahsis edilmiş aracı kullandığını belirtirken; Soylu'nun oğlu Engin Soylu'nun da Nevzat Kaya'yı dosyadan çıkarmak için 5 milyon dolar istediğini öne sürmüştü.

 

 

Sosyal medya hesaplarından video yayınlayan Peker, önce eski başbakanlardan AKP'li Binali Yıldırım'ın oğlu Erkam Yıldırım'ın Venezuela üzerinden uyuşturucu ağına katıldığını iddia etti. Sonra da Bataklık operasyonundan bahsetti ve Süleyman Soylu'yu işaret etti.

 

 

Peker'in videosunda bahsettiği bir isim vardı. O isim, lüks araçları bünyesinde bulunduran Yeniköy Motors'un sahibi Nevzat Kaya'ydı. Kaya'nın 50 milyon lira sermayeli D&D Motor adlı bir şirketi daha vardı. Kaya, ünlü isimlerin de aralarında bulunduğu kişilere lüks araç satıyordu. Birçok ünlüyle de yakınlığı vardı. Bataklık operasyonunda ele geçirilen ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün bahçesinde sergilenen lüks otomobillerinde Kaya'nın şirketlerine ait olduğu ortaya çıktı. Ve Nevzat Kaya, 6 Temmuz’da 2020’de tutuklandı. Ancak ne olduysa savcılık itiraz etti ve 4 gün sonra serbest bırakıldı.

 

 

Aradan neredeyse 1 yıl geçti ve Sedat Peker, Nevzat Kaya ve Bataklık operasyonundan bahsetti. Peker, Soylu ailesine ait özel plakayı Nevzat Kaya'nın da kullandığını ileri sürdü. Peker devamında, Soylu'nun sigortacılık yapan oğlu Engin Soylu'nun Bataklık operasyonundan önce Nevzat Kaya'ya ulaştığını, "operasyon olacak" dediğini ve özel plakayı iptal ettiklerini ileri sürdü.

 

 

Dahası da vardı. Soylu'nun oğlu Engin Soylu'nun Nevzat Kaya'ya 5 milyon dolar karşılığında Bataklık operasyonu dosyasından ismini çıkarabileceği teklifinde bulunduğu iddia edildi. Ve bu süreçte Nevzat Kaya, 4 günlük tutukluluğunun ardından savcılığın itirazıyla serbest kalmıştı.

 

HABERTİLKİSİ.COM

Kaynak: Editör:
Etiketler: Soylu'ya, 5, milyon, dolar, rüşvet, verdiği, iddia, edilen, ismin, haberine, erişim, engeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı